باغ نظر کازرون

باغ  نظر باغی است که براساس مستندات تاریخی قدمتی حداقل ۳۰۰ساله دارد. مساحت باغ نظر را نیز 3.5 تا 5 هکتار نوشته اند، و درختان آن عموماً مرکبات، به خصوص درخت نارنج، بکرایی، انار و خرما است. این باغ در جنوب غربی شهر کازرون، ضلع شرقی خیابان انتظامی واقع شده است. فضای دلپذیر باغ نظر و طبیعت زیبای آن مکانی مناسب را جهت گردشگران تور شیراز فراهم می آورد تا اوقات خوشی را در این پارک با صفا سپری نمایند.

باغ‌ نظر نام در سال ۱۱۵۰ هجری قمری، توسط خواجه علی‌قلی‌خان‌افشار در جنوب غربی شهر کازرون فارس و به فاصلهٔ کمی از شهر احداث کرده که با گسترش شهر اکنون درون شهر قرار گرفته است.

باغ نظر کازرون

باغ نظر در کازرون دارای چهار خیابان است که در یک تقاطع به صورت چهارراه، همدیگر را قطع می کنند. طول خیابان بزرگ حدود 208 متر و طول خیابان کوچک تر حدود 135 متر می باشد. در حواشی خیابان های مزبور درخت نارنج زیادی به ردیف کاشته شده، که برزیبایی باغ افزوده است. این باغ به واسطه ی زیبایی و خرمی اش در فصول سال، محل استراحت و پذیرایی و خواب گاه بسیاری از شاهان و شاه زادگان و حکام و بزرگان و دیگر رجال ایران و فارس و کشورهای خارجی بوده است، که به محض ورود به کازرون، به باغ نظر وارد می شده اند، و به همین جهت این باغ خاطرات تاریخی زیادی دارد.

باغ نظر کازرون

در کنار درب ورودی باغ نظر گودال عمیقی بود که در سال ۱۳۱۰ هجری قمری توسط حسن قلی خان ((نظام السطنه)) احداث شده و ماده ی تاریخ آن ، اثر شیخ محمد خان ایزدی کازرونی، روی یک قطعه سنگ مرمر و بر پیشانی باغ، نصب گردیده بود.

این گودال عمیق از آب قنات پر می شد و بصورت دریاچه ی مصنوعی نسبتا کوچکی درآمده بود و خیلی زیبا و تماشایی بود . . در سمت راست درب چوبی سابق باغ نیز آب انباری بود که بعد از خشک شدن برکه ی مزبور، بنا شده بود که در تعمیرات و تغیرات جدید باغ ، آب انبار مزبور هم از میان رفته است.

وجود چشمگیر درختان نارنج کهنسال در این باغ، آن را تبدیل به یکی از نمادهای طبیعت شهری کازرون و جاذبه های گردشگری شیراز کرده، زیرا همواره نام خیابانهای قدیمی شهر کازرون با وجود درختهای نارنج و عطر شکوفه های بهار نارنج در فصل بهار گره خورده است. هم اکنون پس از گذشت سالها آخرین بازمانده های درختهای نارنجِ تاریخ کازرون را می توان در برخی از خیابانها و به ویژه در باغ نظر مشاهده کرد.

باغ نظر کازرون

باغ نظر کازرون

 

خواندن 588 بار