کاروانسرای مظفری پاسارگاد

کاروانسرای مظفری

در دوره آل ظفر برای اسکان کاروان های تجاری و زیارتی، کاروانسرایی با استفاده از سنگهای آورده شده از بناهای پاسارگاد به طرح چهار ایوانی ساخته شده است که امروزه بقایای دیوار و شالوه آن قابل مشاهده است. کاروانسرای مظفری از بناهای مجموعه میراث جهانی پاسارگاد است. این بنا در نزدیکی آرامگاه کوروش قرار دارد. این کاروانسرا در مسیر زمستانه ی شیراز - اصفهان و در دهانه ورودی تنگه بلاغی از سمت دشت مرغاب واقع شده است که بسیار مورد توجه گردشگران تور شیراز می باشد.

کاروانسرای مظفری

مساحت کلی این کاروانسرا که از دیدنی های شیراز است، به دویست و هشت متر مربع نیز می رسد که مصالح بنای آن به صورت سنگ های سپید نا منظم که از کاخ های پاسارگاد منتقل شده است می باشد و در پشت آن ایوانی به پهنای سی متر و سی سانتی متر با اتاق های کوچک و بزرگ با جرز های سنگی نا منظم و چهار گوش  قرار دارد. این بنا در ضلع شرقی قرار دارد. با وجود این که در بعضی نقاط این بنا ملات به کار برده نشده، فقط سنگ های بنا با ملات گچ به یکدیگر متصل شده اند که قسمتی از آن هم در زمان علی سامی مرمت و باز سازی شده است ولی در حال حاضر متروکه می باشد.

در سال هزار و سیصد و سی و هشت کاوش هایی که علی سامی در این محل انجام داد کتیبه ای با ابعاد ۴۵ در۴۶ پیدا کرده است که دو عبارت “السلطان المطاع الفوارس” و “مالک هفت اقلیم” بر روی آن نوشته شده بود. و تعدادی هم سکه زر و سیم از زمین های شمال غربی آرامگاه کوروش متعلق به دوره اتابکی به ویژه زمان شاه شجاع می باشد که بر پشت آن ها عبارت عدلیه شیراز نوشته شده بود کشف شد.

کاروانسرای مظفری

کاروانسرای مظفری

 

 

 

خواندن 996 بار

آخرین مطالب ارسالی
Notice: Undefined property: stdClass::$author in /home/shirazt/domains/shiraztour.com/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 435

Notice: Trying to get property of non-object in /home/shirazt/domains/shiraztour.com/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 435