آب انبار دهان شیر شیراز

آب انبار دهان شیر شیراز

دهن شیر به جایی اطلاق میشود که درزمانهای گذشته در کنار بعضی از برکه های بزرگ به صورت زیر زمینی با پله های زیاد به ته برکه نزدیک میشد و معمولا آب قسمت پایین برکه خنکتر بود و مردم در تابستان از این آب استفاده می کردند.

آب انبار دهان شیر شیراز

یکی از آثار تاریخی شیراز که از دیدنی های شیراز نیز محسوب می شود ، آب انبار دهان شیر است . قدمت آب انبار دهن شیر نیز به دوران صفویه باز می گردد و به دلیل این که در زبان لاری به لوله کشی آب و شیر آب نصب شده بر آن به اختصار شیر می گویند به دهن شیر معروف شده است.

آب انبار دهان شیر شیراز

آب انبار دهان شیر از بناهای قدیمی و زیبای لار است که در شرق ورودی بازار قرار دارد.بنای آب انبار بصورت اتاقکی است که پله هایی با شیب تند با عرض ۳.۲۰ متر آن را به سمت پایین هدایت می کند. طول راه پله ۱۲.۸۰ متر است .در لارستان ۴ دهن شیر بزرگ وجود داشته که در حال حاضر دو تای آن، یکی دهن شیر بازار ودیگری دهن شیر حاج غلامرضا معتمد پا برجاست.

آب انبار دهان شیر شیراز

بزرگترین دهنشیر لارستان مربوط به دهن شیر قنبربیگی بود. دهن شیر دیگر در کنار برکه مسجد شاهزاده واقع در کوی نو بود که این دهن شیر نیز ویران گردید.آب انبار دهن شیر ۱۹ مرداد۸۴ به شماره ۱۲۷۰۳ در فهرست آثار ملی در شیراز به ثبت رسیده است.

آب انبار دهان شیر شیراز

 

 

 

خواندن 1777 بار

آخرین مطالب ارسالی
Notice: Undefined property: stdClass::$author in /home/shirazt/domains/shiraztour.com/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 435

Notice: Trying to get property of non-object in /home/shirazt/domains/shiraztour.com/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 435