شهر جدید صدرا

شهر صدرا در 15 كيلومتري شمال غرب شيراز در نقطه اي خوش آب و هوا موسوم به «دشت آهوچر » كه بيش از 300 متر مرتفع تر از شيراز است، واقع گشته و با آب و هواي معتدل كوهستاني محيطي دلچسب ، شرايط اقليمي دلپذيري را براي شهروندان خويش فراهم آورده است.

در مورد تاریخچه پیدایش شهر جدید صدرا باید گفت با توجه به ورودی اصلی آن که از طریق تنگ جلاب صورت می‌گیرد نخستین مکان برای آماده‌سازی در زمینی به وسعت 200 هکتار تعیین شد که به شکل خطی و پاندولی به سمت شرق و غرب این ناحیه گسترش پیدا می‌کند. مطالعات و طراحی این شهر در ابتدای سال 1368 آغاز و  این مطالعات بر پایه موقعیت مکانی شهر شیراز و شهرهای اقماری آن و همچنین دورنمای توسعه این مناطق استوار شد.

درحال حاضر مناطق مسکونی شهر جدید صدرا به دو فاز یک و دو تقسیم شده است که فاز یک در قسمت شرقی و فاز دو مسکونی در قسمت غرب قرار گرفته است.

فاز یک

این فاز در واقع اولین بخش این شهر می باشد که از سال ۱۳۷۱شروع به ساخت و ساز شده وعمده جمعیت کنونی این شهر در این فاز ساکن می باشند. همچنین این فاز دربیشتر قسمت هایش دارای عراضی اوقافی میباشد و به دلیل عبور ریل قطار در مجاورت بلوار حافظ و شهرسازی پرتراکم و ارتفاع و فاصله زیاد در محله کوهسار و همچنین تراکم جمعیتی بسار بالا در بلوار فردوسی تمایل بسیار زیادی وجود دارد که شهروندان در منطقه زمین های مسکن وزارت دفاع ساکن شوند.

منطقه وزارت دفاع در فاز۱

این منطقه در محدوده خیابان پاسارگاد 2 و مولانا 2 میباشد به دلیل ملکی بودن عراضی و معماری اروپائی ( تراکم جمعیت بسیار کم فضای سبز بسیارزیاد ) و فاصله بسیار زیادی که از محل عبور ریل قطار وهمچنین مجاورت با پارک مرکزی صدرا وساخته شدن این محله به موازات طولی باغشهر صدرا ونزدیکی به بیمارستان پیوند اعضا از مرغوبیت ملکی بسیار بالائی برخوردار بوده و گاها از سایر استان های کشور مانند تهران اصفهان تبریز مشهد و کشور های حاشیه خلیج این منطقه را جهت سکونت انتخاب می کنند.

سایر مناطق فاز۱

از سایر پروژه های موجود در فاز یک می توان به پروژه مسکن مهر، آسمان صدرا و همچنین بوستان های بسیار زیادی در این فاز می باشد که می توان به پارک نجوم که دارای یک رصد خانه می باشد اشاره کرد. بیشتر مجتمع های تجاری شهر صدرا در این فاز می باشد که می توان به مرکز تجاری زندیه، مرواریدو… اشاره کرد.

فاز ۲

طراحی این فاز در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ هکتار از سال ۱۳۷۰ آغاز و قطعات آن در دوبخش ویلایی و آپارتمانی از سال ۱۳۷۱ توسط تعاونی مسکن مخابرات، علوم پزشکی، دانشگاه، زمزم، نیروی انتظامی، ارتش، زمین شهری و… به متقاضیان واگذار شد. فاز ۲ فاصله نسبتا زیادی با فاز ۱ دارد و خط انتقال گاز از آن عبور میکند.

مجموعه سرزمین سبز شهر صدرا (گرینلند)

این مجموعه شامل سوئیت برای اقامت، مجموعه ورزشی، رستوران، فست فود، کافی شاپ، مجتمع فرهنگی-تجاری و سالن های بیلیارد و برگزاری مراسم است.

این شهر چون از شهرهای خیلی قدیمی ایران نیست، جاذبه گردشگری خاصی ندارد. این شهر هنوز متولد نشده در حال استخوان ترکاندن است. پروژه باغ‌شهرها، احداث باغ زیتون، پروژه قصر سبز، مجتمع فرهنگی بانوان، مجموعه تفریحی، ورزشی کوه‌گشت، مجتمع فرهنگی توریستی داووس، دهکده تفریحی، ورزشی و اقامتی مانوش، سایت‌های گردشگری، موزه آبزیان آتیس، مجتمع بین‌المللی پژوهشی، درمانی پیوند اعضای ابوعلی سینا و تعریف شهر صدرا به عنوان بزرگترین قطب آموزش عالی منطقه جنوب کشور از بزرگترین آرزوهای این نوزاد ناکام است که قرار بوده به دست مدیران کارآمد خود به کام برسد.

صدرای امروز در زمینه‌های مختلفی از جمله حمل و نقل همگانی، مراکز آموزشی، دسترسی به مراکز خدماتی، پارک‌ها و فضای سبز، قبرستان، دفع زباله و فاضلاب و ..... با مشکل روبه‌رو است.

با انتخاب تور شیراز با ما همراه باشید.

شهر جدید صدرا

شهر جدید صدرا

 

خواندن 1004 بار