روستای زنگنه شیراز

روستای زنگنه شیراز

زنگنه روستایی در شیراز است که به جهت آب و هوای معتدل و وجود کشتزارهای فراوان خصوصا باغات سیب سالانه تعداد زیادی از شهرنشینان و گردشگران تور شیراز از آن دیدن میکنند. می توان گفت این روستا یکی از مراکز تفریحی شیراز به شمار می رود. آب وهوای زنگنه بن رود سرد معتدل میباشد. این روستا واقع در ۵۵ کیلومتری غرب شیراز حدفاصل شهر خانه زنیان و روستای دشت ارژن سمت راست بعد از روستای چهل چشمه قراردارد.

ایل زنگنه از کهن سالترین تشکیلات ایل ایرانی است که ریشه در حماسه و فرهنگ و تاریخ این مرزوبوم دارد. اهالی روستای زنگنه بنرود اصالتاً اهل باغملک هستند. طایفه بزرگ زنگنه در زمان نادرشاه افشار به اجبار به منطقه بختیاری کوچانده شدند. نادرشاه با این کار می خواست قدرت ایلات را تضعیف نماید. سه هزار خانوار بختیاری را نیز به خراسان تبعید کرد. در حال حاضر جایگاه اصلی ایل زنگنه در بختیاری شهرستان باغملک می باشد. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۷۸۷ نفر (۱۷۳خانوار) بوده‌است.

کوه ها و قله های اطراف این روستا کوه پهن “کوه نار” کوه تاسک قله تاسک نام دارند. این قله ها مورد علاقه ورزشکاران و کوهنوردان است. قره قاج نام یكی از رودخانه های بزرگ استان فارس می باشد كه از سرچشمه های كوههای بن رود واقع در روستای زنگنه پشت كوههای دشت ارژن و از كوههای كوه نار سرچشمه می گیرد و در نهایت در استان بوشهر به خلیج همیشه فارس می ریزد.

روستای زنگنه شیراز

 

 

 

خواندن 1200 بار