روستای آب پرده شیراز

روستای آب پرده شیراز

یکی دیگر از روستاهای شیراز که در 60 کیلومتری شمال غربی شیراز واقع شده است، روستای آب پرور است. این روستا در محدوده رشته کوه های زاگرس قرار دارد، به طوری که کوه های سر به فلک کشیده و سرسبز اطراف روستا را احاطه کرده است. این کوه ها دارای تنوع گیاهان خوراکی ودارویی می باشد از گیاهان خوارکی میتوان از کارده نام برد که بااین گیاه آش کارده درست می کنند که دسر غذایی موردعلاقه بسیاری از شیرازی ها و گردشگران تور شیراز میباشد. همچنین از دیگر گیاهان میتوان لپو سبزی خوش طعم که درون دمپخت میریزند و قارچ که همزمان باباران بهاری رویش میکند و ریواس که گیاهی با ساقه های ترش مزه می باشد و درخت مجک (در زبان فارسی بخورک) که تقریبا تمام کوه های آبپرده را پوشیده است و گیاهان دارویی چای سفید و آبیشن را نام برد و در این کوه ها جانورانی مانند روباه خرگوش گرگ و پرندگانی مانند کبک به حیات ادامه می دهند.

روستای آب پرده در مجاورت روستاهای چشمه تلخ و توکل آباد از بخش دشمن زیاری و روستاهاهای قره چمن، کودیان، شول و گلستان قرار داشته و دارای حدود 5000 هکتار وسعت و قدمتی طولانی با مردمانی مؤمن، زحمتکش و آرام و با آب و هوایی سرد و خنک و دارای محصولات متنوع و بسیار با کیفیت کشاورزی و تاریخی مشحون از اتحاد،همدلی ودفاع از آب و خاک میباشد.

آنطور که از گفته های بزرگان این خطه بر می آید قبل از شکل ظاهری اخیر این روستا، دو روستای دیگر وجود داشته که یکی این محل فعلی و یکی بالاتر بنام چشمه صفا یا صفایجان بوده که هنوز آثاری از جمله آسیاب آبی آن بجای مانده است.البته در جایی دیگر یک تپه تاریخی دیگر وجود دارد که جزء آثار ملی به شماره16027 ثبت گردیده و حاکی از زندگی مردمانی در این محل بوده که با مشاهده نوع خاکسپاری و سنگ قبرها دین آنها زردشتی تشخیص داده شده است.

روستای آب پرده شیراز

 

 

 

خواندن 1297 بار