کوفته سبزی شیرازی از غذاهای خوشمزه+عکس

کوفته سبزی شیرازی از غذاهای خوشمزه

Vegetable Dumplings Shirazi delicious dishes

کوفته سبزی شیرازی از غذاهای خوشمزه


این غذا که از غذاهای شیرازی است هم آشه و هم کوفته !! .یعنی اصلا توی شیراز بهش میگن : " آش کوفته سبزی " ! بستگی داره که شما سس کوفته رو چقدر رقیق یا غلیظ تهیه کنین . برخی کمی غلیظ تر میکنن و همراه کوفته سرو میکنن .برخی مانند آش در کنار کوفته سرو میکنن .  سبزیهای معطر دست مایه این حوراک لذیذ هستش که گل سرسبدش هم ترخونه . البته این سبزی رل مهمی در غذاهای شیراز بازی میکنه . در صورت تمایل از کشمش بیدانه هم میشه استفاده کرد .برنج از قبل نیازی به پختن نداره . اگه گوشت خوب ورز بخوره و حالت چسبندگی داشته باشه ، باز و بسته بودن در قابلمه زیاد مهم نیست .  میتونین بنا به سلیقه خوددتون باهم و در کنار هم توی ظرف بکشین و برای این حالت کمی باید سس یا آش غلیظ تر باشه .


مواد لازم برای تهیه کوفته سبزی شیرازی

 

  • گوشت چرخ کرده                         نیم کیلو                                                         
  • نخود                                         ۳۰۰  گرم                                                           
  • برنج                                         یک کیلو یا پنج لیوان                                                           
  • سبزی                                     (جعفری، شوید، تره، ترخان) یک کیلو                                                    
  • کشمش،نمک،زردچوبه،فلفل           به اندازه دلخواه
  • پیاز خلال شده سرخ کرده             به اندازه دلخواه


طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی

گوشت را با پیاز چرخ کرده و نخود را که از قبل در آب خیس شده با گوشت چرخ کرده دوباره چرخ کنید. یک لیوان از برنج ها را برداشته و بقیه را با مقداری از سبزی ها چرخ کرده و سپس تمام مواد چرخ شده را با کمی فلفل و نمک به هم مخلوط نموده به خوبی ورز دهید و درصورت لزوم تمام مواد را یک دفعه با هم چرخ کنید.
پیاز خلال شده و کشمش را تفت داده، در ظرفی (دیگ یا قابلمه) مقداری آب ریخته، سبزی و بقیه نخود چرخ شده را درآن ریخته، زرد چوبه و فلفل، نمک به آن اضافه کنید وقتی که آب جوش آمد از مواد چرخ شده به اندازه یک پرتقال نسبتا بزرگ جدا کرده وسط آن کشمش و پیاز داغ گذاشته و به صورت گلوله ای در آورید، این گلوله را بین دو کف دست به قدری بگردانید که کاملا سفت شود و در آب جوش بیندازند. آنگاه یک لیوان برنج را که کنار گذاشته اند در ظرف محتوی کوفته ها ریخته مقداری روغن به آن افزوده، حرارت می دهند تا قوام بیاید و سپس مصرف می کنند.

خواندن 2117 بار